DRUKUJ
2016-05-12

Ponowne wykorzystanie informacji sektora
publicznego

Zgodnie z ustawą z dnia 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz.U. 2021 poz. 1641), każdy ma prawo do złożenia wniosku o ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego.

 

Przez ponowne wykorzystywanie należy rozumieć wykorzystywanie przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej informacji sektora publicznego w jakimkolwiek celu, z wyjątkiem wymiany informacji sektora publicznego między podmiotami zobowiązanymi wyłącznie w celu realizacji zadań publicznych.

 

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz.U. 2021 poz. 1641)

 

 

I. Wymagane dokumenty

Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego odbywa się przez wykorzystywanie informacji:

 

- udostępnionej na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej, lub w portalu danych, lub w innym systemie teleinformatycznym podmiotu zobowiązanego

- przekazanej na wniosek o ponowne wykorzystywanie informacji publicznej.

 

Przekazanie informacji publicznej w celu jej ponownego przetworzenia następuje na wniosek w przypadku, gdy:

  • informacja sektora publicznego nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkieo w Lublinie lub w portalu danych,
  • informacja sektora publicznego została udostępniona w inny sposób niż w Biuletynie Informacji Publicznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie lub w portalu danych i nie zostały określone warunki ponownego wykorzystywania lub opłaty za ponowne wykorzystywanie bądź nie poinformowano o braku takich warunków lub opłat,
  • informacja sektora publicznego będzie wykorzystywana na warunkach innych niż zostały dla tej informacji określone,
  • informacja sektora publicznego została udostępniona lub przekazana na podstawie innych ustaw określających zasady i tryb dostępu do informacji będących informacjami sektora publicznego.

  

Wniosek o ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego można złożyć w formie elektronicznej lub pisemnej.

 

II. Opłaty

Urząd może nałożyć opłatę za udostępnienie informacji publicznej w celu ponownego wykorzystywania na wniosek, jeżeli przygotowanie informacji w sposób wskazany we wniosku wymaga poniesienia dodatkowych kosztów.

 

Nakładając opłatę uwzględnia się koszty przygotowania i przekazania informacji publicznej w określony sposób i w określonej formie oraz inne czynniki, jakie będą brane pod uwagę przy nietypowych wnioskach o ponowne wykorzystywanie informacji publicznej, które mogą mieć wpływ w szczególności na koszt lub czas przygotowania i przekazania informacji. Łączna wysokość opłaty nie może przekroczyć sumy kosztów poniesionych bezpośrednio w celu przygotowania i przekazania informacji publicznej w celu ponownego wykorzystywania w określony sposób i w określonej formie.

 

W przypadku nałożenia opłaty urząd przedstawia wnioskodawcy ofertę zawierającą warunki ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego, a także wysokość opłat za ponowne wykorzystywanie informacji.

 

III. Termin załatwienia sprawy

Wniosek rozpatruje się bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku.

 

IV. Jednostka odpowiedzialna

Biuro Wojewody
ul. Spokojna 4, 20-914 Lublin
pok. 145
tel. 81-74-24-259, faks 81-307-96-19

 

 V. Tryb odwoławczy

Do decyzji o odmowie przekazania informacji publicznej w celu ponownego wykorzystywania oraz do decyzji o warunkach ponownego wykorzystywania informacji publicznej oraz o wysokości opłat stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, z tym że:

- odwołanie od decyzji rozpoznaje się w terminie 14 dni,

- uzasadnienie decyzji o odmowie ponownego wykorzystywania informacji publicznej na podstawie ust. 8 pkt 2 zawiera wskazanie osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, która posiada prawa autorskie, jeżeli jest znana, albo licencjodawcy, od którego podmiot zobowiązany uzyskał dany utwór.

Wnioskodawca może złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, do którego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące odwołań.

 

Wnioskodawca, który otrzymał ofertę w sprawie opłat może w terminie 14 dni od dnia otrzymania oferty, złożyć sprzeciw z powodu naruszenia przepisów ustawy. W przypadku otrzymania sprzeciwu podmiot zobowiązany, w drodze decyzji, rozstrzyga o warunkach ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego lub o wysokości opłat.

 

Do skarg rozpatrywanych w postępowaniach o ponowne wykorzystywanie stosuje się przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 259), z tym że:

  • przekazanie akt i odpowiedzi na skargę następuje w terminie 15 dni od dnia otrzymania skargi,
  • skargę rozpatruje się w terminie 30 dni od dnia otrzymania akt wraz z odpowiedzią na skargę.

 

 

Uwagi

W przypadku ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, informujemy o:

- obowiązku poinformowania o źródle, czasie wytworzenia i pozyskania informacji sektora publicznego od LUW w Lublinie,

- obowiązku dalszego udostępniania innym użytkownikom informacji w pierwotnie pozyskanej formie,

- obowiązek poinformowania o przetworzeniu informacji sektora publicznego ponownie wykorzystywanej,

Urząd ponosi odpowiedzialność za przekazywane informacje i ich aktualność jedynie w pierwotnej formie i wg stanu na dzień jej udostępnienia.